event burgee venue burgee

RÖSS Opti Spring Cup 1/3

Rörviks Segelsällskap

RESULTAT - RÖSS Opti Spring cup 2015-05-03

Optimist A Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 3/5 R2 3/5 Total Nett
1st Optimist A SWE 4306 Felicia Fernström RÖSS 5.0 1.0 6.0 6.0
2nd Optimist A SWE 4409 Viktor Sönnergren KKKK 1.0 5.0 6.0 6.0
3rd Optimist A SWE 4214 Malcolm Björsson LESS 2.0 7.0 9.0 9.0
4th Optimist A SWE 4501 Tilde Zeeberg LDSS 6.0 3.0 9.0 9.0
5th Optimist A SWE 4123 Love Strandäng HJBK 3.0 6.0 9.0 9.0
6th Optimist A SWE 4347 Gustav Sevedag RÖSS 8.0 2.0 10.0 10.0
7th Optimist A SWE 4283 Svea Sahlin RÖSS 7.0 4.0 11.0 11.0
8th Optimist A SWE 4068 Wilma Lundin KKKK 4.0 10.0 14.0 14.0
9th Optimist A SWE 4405 Mia Petersson LDSS 9.0 8.0 17.0 17.0
10th Optimist A SWE 4314 Björn Vikinge RÅSS 11.0 11.0 22.0 22.0
11th Optimist A SWE 4419 Carl Fhyr ASS 14.0 OCS 9.0 23.0 23.0
12th Optimist A SWE 4136 Jolie Hammarin KKKK 10.0 14.0 DNF 24.0 24.0
13th Optimist A SWE 4525 Emil Bertilson KKKK 12.0 12.0 24.0 24.0

Optimist B Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 3/5 R2 3/5 Total Nett
1st Optimist B SWE 4468 Erik Fyrk LESS 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Optimist B SWE 4561 Olliver Edlund KKKK 1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Optimist B SWE 4215 Emil Wolfgang HJBK 3.0 2.0 5.0 5.0
4th Optimist B SWE4258 Hampus Ljungberg LESS 4.0 4.0 8.0 8.0
5th Optimist B SWE 4271 Karl Landmark RÖSS 5.0 6.0 11.0 11.0
6th Optimist B SWE 8432 Emrik Olsson Dahl LSS 7.0 5.0 12.0 12.0
7th Optimist B SWE 4265 Tea Zeeberg LDSS 6.0 11.0 17.0 17.0
8th Optimist B SWE 4 Axel Widerberg KKKK 10.0 7.0 17.0 17.0
9th Optimist B SWE 4371 Lina Rybeck RÖSS 9.0 8.0 17.0 17.0
10th Optimist B SWE 412 Tyra Axhede RÖSS 8.0 10.0 18.0 18.0
11th Optimist B SWE3906 Josefina Vikinge RÅSS 13.0 9.0 22.0 22.0
12th Optimist B SWE 4239 Johan Sameus RÖSS 11.0 12.0 23.0 23.0
13th Optimist B SWE 3498 Disa Ahlstrand LDSS 12.0 13.0 25.0 25.0
14th Optimist B SWE4592 Ingrid Neselius RÖSS 14.0 14.0 28.0 28.0

Optimist C Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 3/5 R2 3/5 Total Nett
1st Optimist C SWE 4352 Carl White KKKK 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Optimist C SWE 4276 Felix Hård KKKK 4.0 1.0 5.0 5.0
3rd Optimist C SWE 4310 Jakob Sengspiel RÖSS 2.0 6.0 8.0 8.0
4th Optimist C SWE 413 Vilma Johansson LDSS 5.0 3.0 8.0 8.0
5th Optimist C SWE 4292 John Engberg RÖSS 3.0 5.0 8.0 8.0
6th Optimist C SWE 4455 Philip Skoglund KKKK 7.0 4.0 11.0 11.0
7th Optimist C SWE 4579 Cornelia Widestam KKKK 9.0 8.0 17.0 17.0
8th Optimist C SWE 4394 Alfred Lindberg RÖSS 6.0 12.0 18.0 18.0
9th Optimist C SWE 4573 Simon Härdner KKKK 12.0 7.0 19.0 19.0
10th Optimist C SWE 4380 Gustav Sengspiel RÖSS 10.0 10.0 20.0 20.0
11th Optimist C SWE 4317 Agnes Hagby RÖSS 8.0 13.0 21.0 21.0
12th Optimist C SWE 4370 Alfons Sellin RÖSS 13.0 9.0 22.0 22.0
13th Optimist C SWE 3465 Johanna Petersson RÖSS 11.0 14.0 25.0 25.0
14th Optimist C SWE 4396 Andreas Nordlund RÖSS 15.0 11.0 26.0 26.0
15th Optimist C SWE 4578 Molly Allnor RÖSS 14.0 15.0 29.0 29.0
16th Optimist C SWE 4462 Karl Eriksson RÖSS 16.0 17.0 DNF 33.0 33.0

http://www.rorviksss.se/
info@rorviksss.se

http://www.rorviksss.se/
info@rorviksss.se

Sailwave Scoring Software 2.9.7
http://www.sailwave.com/