event burgee venue burgee

RÖSS vårsegling 13/5-2018

Rörviks Segelsällskap

RESULTAT - RÖSS Vårsegling 2018-05-13

Optimist A Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist A 4355 Isak Jonsson Öhström SSKA 3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd Optimist A 4406 Filip Zuijderwijk LESS 2.0 3.0 3.0 8.0 8.0
3rd Optimist A 4669 Victor Isdahl HJBK 1.0 6.0 2.0 9.0 9.0
4th Optimist A 4419 Carl-Wilhelm Roos RÅSS 5.0 1.0 4.0 10.0 10.0
5th Optimist A 4172 Albin Hedin RÖSS 6.0 4.0 5.0 15.0 15.0
6th Optimist A 4509 Hannes Eriksson ASS 4.0 7.0 6.0 17.0 17.0
7th Optimist A 4282 Sofia Öhrling LDSS 7.0 5.0 7.0 19.0 19.0

Optimist B Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist B 4569 Erik Eriksson Brunius LDSS 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Optimist B 3817 Melker Bondjers LESS 3.0 3.0 2.0 8.0 8.0
3rd Optimist B 4630 Lukas Wofgang HJBK 1.0 6.0 4.0 11.0 11.0
4th Optimist B 4673 Linus Ahlgren LESS 13.0 2.0 3.0 18.0 18.0
5th Optimist B 4379 Ella Fagerberg KKKK 6.0 5.0 9.0 20.0 20.0
6th Optimist B 4371 Hanna Rybeck RÖSS 5.0 4.0 12.0 21.0 21.0
7th Optimist B 4579 Theo Eriksson ASS 8.0 8.0 8.0 24.0 24.0
8th Optimist B 4540 Julius Helm LDSS 4.0 14.0 7.0 25.0 25.0
9th Optimist B 3478 Henry Fabiansson LDSS 14.0 7.0 5.0 26.0 26.0
10th Optimist B 8231 Alva Carlén RÖSS 7.0 12.0 11.0 30.0 30.0
11th Optimist B 4283 Ingrid Sahlin RÖSS 10.0 10.0 10.0 30.0 30.0
12th Optimist B 663 Nora Sevedag RÖSS 12.0 13.0 6.0 31.0 31.0
13th Optimist B 4585 Adam Krantz HJBK 11.0 9.0 16.0 36.0 36.0
14th Optimist B 4583 Gabriel Nordqvist HJBK 9.0 15.0 13.0 37.0 37.0
15th Optimist B 1822 Julia Gajek RÖSS 17.0 OCS 11.0 15.0 43.0 43.0
16th Optimist B 4368 Erik Göransson Emgård HJBK 15.0 16.0 14.0 45.0 45.0

Optimist C Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist C 457 Leo Floren KKKK 1.0 4.0 1.0 6.0 6.0
2nd Optimist C 4394 Philip Johnsen LESS 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd Optimist C 4051 William Bergström RÖSS 3.0 1.0 3.0 7.0 7.0
4th Optimist C 4227 Axel Steen KKKK 4.0 5.0 8.0 17.0 17.0
5th Optimist C 46-5 Emma Öhrling LDSS 5.0 9.0 4.0 18.0 18.0
6th Optimist C 4405 Freja Petersson LSS 6.0 6.0 6.0 18.0 18.0
7th Optimist C 4455 Amanda Skoglund KKKK 9.0 8.0 7.0 24.0 24.0
8th Optimist C 3817 Astrid Fogelström RÖSS 7.0 13.0 5.0 25.0 25.0
9th Optimist C 4589 Valdemar Smidfelt RÖSS 11.0 3.0 13.0 27.0 27.0
10th Optimist C 4004 Hugo Hjelmåker RÖSS 12.0 7.0 10.0 29.0 29.0
11th Optimist C 4338 Iris Nicolin RÖSS 8.0 10.0 11.0 29.0 29.0
12th Optimist C 23085 Sigrid Uleberg RÖSS 10.0 11.0 12.0 33.0 33.0
13th Optimist C   Axel Carlsson RÖSS 13.0 12.0 9.0 34.0 34.0
14th Optimist C 111 Elin Löfhede RÖSS 15.0 DNF 15.0 DNS 14.0 44.0 44.0

FEVA Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st FEVA 1677 Sandmark, Eriksson RÖSS 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd FEVA 0 Strömberg, Palm RÖSS 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0

www.rorviksss.se
info@rorviksss.se

www.rorviksss.se
info@rorviksss.se

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com