event burgee venue burgee

Rörviksdagen

Rörviks Segelsällskap

Preliminärt resultat 14:54 June 4, 2017

29:er Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st 29:er 878 Julia Holmgren / Irma Holmgren RÖSS 2.0 1.0   3.0 3.0
2nd 29:er 2137 Noah Hjerdin / Emil Hjerdin GKSS 1.0 2.0   3.0 3.0

Optimist A Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist A SWE 4681 Lukas Lindström RÖSS 1.0 1.0   2.0 2.0
2nd Optimist A SWE 4729 Hampus Ljungberg LESS 2.0 2.0   4.0 4.0
3rd Optimist A SWE 4645 Tyra Axhede RÖSS 6.0 3.0   9.0 9.0
4th Optimist A SWE 4684 Agnes Hagby RÖSS 3.0 6.0   9.0 9.0
5th Optimist A SWE 4688 Gustaf Sevedag RÖSS 5.0 4.0   9.0 9.0
6th Optimist A SWE 4355 Isak Jonsson Öhström SSKA 4.0 5.0   9.0 9.0
7th Optimist A SWE 4314 Josefina Vikinge RÅSS 7.0 7.0   14.0 14.0

E-jolle Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st E-jolle 21 Joel Warvne RÖSS 1.0 1.0   2.0 2.0
2nd E-jolle SWE 3617 Marcus Warvne RÖSS 2.0 2.0   4.0 4.0
3rd E-jolle 38 Sebastian Zamola RÖSS 3.0 3.0   6.0 6.0

Optimist B Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist B SWE 4099 Jonatan Röijer LDSS 1.0 1.0   2.0 2.0
2nd Optimist B SWE 4510 Filippa Hallin LDSS 2.0 5.0   7.0 7.0
3rd Optimist B SWE 4627 Ludvig Sundström LDSS 3.0 4.0   7.0 7.0
4th Optimist B SWE 4555 Elliot de Susini RÖSS 6.0 3.0   9.0 9.0
5th Optimist B SWE 4632 Leo Fagerberg KKKK 8.0 2.0   10.0 10.0
6th Optimist B SWE 4503 Noah Bernhardtz RÖSS 4.0 6.0   10.0 10.0
7th Optimist B SWE 4517 Kajsa Andersson RÖSS 5.0 9.0   14.0 14.0
8th Optimist B SWE 4426 Levi Bernhardtz RÖSS 7.0 7.0   14.0 14.0
9th Optimist B SWE 4541 Lina Rybeck RÖSS 9.0 10.0   19.0 19.0
10th Optimist B SWE 4461 Annie Hinton RÖSS 14.0 8.0   22.0 22.0
11th Optimist B SWE 4430 Adam Granhage RÅSS 16.0 11.0   27.0 27.0
12th Optimist B SWE 4540 Julius Helm LDSS 15.0 12.0   27.0 27.0
13th Optimist B SWE 4258 Sigrid Beckman LESS 13.0 14.0   27.0 27.0
14th Optimist B SWE 4634 Esther Lagerstrand RÖSS 11.0 18.0   29.0 29.0
15th Optimist B SWE 4462 Karl Eriksson RÖSS 10.0 21.0   31.0 31.0
16th Optimist B SWE 4370 Alfons Sellin RÖSS 12.0 19.0 DSQ +30%   31.0 31.0
17th Optimist B SWE 4509 Hannes Eriksson ASS 21.0 15.0   36.0 36.0
18th Optimist B SWE 3808 Linus Ahlgren LESS 20.0 16.0   36.0 36.0
19th Optimist B SWE 4405 Johanna Petersson RÖSS 19.0 17.0   36.0 36.0
20th Optimist B SWE 4488 Thyra Westbom LESS 17.0 19.0   36.0 36.0
21st Optimist B SWE 4371 Hanna Rybeck RÖSS 18.0 20.0   38.0 38.0

Optimist C Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist C SWE 4172 Albin Hedin RÖSS 2.0 1.0   3.0 3.0
2nd Optimist C SWE 4317 Svea Linder RÖSS 3.0 2.0   5.0 5.0
3rd Optimist C SWE 3486 Alva Carlen RÖSS 1.0 6.0   7.0 7.0
4th Optimist C SWE 4379 Ella Fagerberg KKKK 6.0 3.0   9.0 9.0
5th Optimist C SWE 3615 Ebba Linder RÖSS 8.0 4.0   12.0 12.0
6th Optimist C SWE 4283 Ingrid Sahlin RÖSS 5.0 7.0   12.0 12.0
7th Optimist C SWE 4348 Alexander Agholm KKKK 9.0 5.0   14.0 14.0
8th Optimist C SWE 14358 Emilia Svanevik ASS 7.0 8.0   15.0 15.0
9th Optimist C SWE 4004 Hugo Hjelm Åker RÖSS 4.0 13.0 OCS   17.0 17.0
10th Optimist C Sparbanken Alingsås Alexander Svanevik ASS 11.0 9.0   20.0 20.0
11th Optimist C SWE 4075 Ted RÅSS 10.0 10.0   20.0 20.0
12th Optimist C SWE 4347 Nora Sevedag RÖSS 13.0 DNS 13.0 DNS   26.0 26.0

RS Aero Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st RS Aero 43 Christer Båth GKSS 1.0 1.0   2.0 2.0
2nd RS Aero 1440 Maarla Kraa None 2.0 2.0   4.0 4.0

RS Feva Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st RS Feva 3822 Klara Johansson / Sara Bergelin LDSS / LerSS 1.0 1.0   2.0 2.0
2nd RS Feva SWE 2195 Ketill Leke / Viktor Sönnergren KKKK 2.0 2.0   4.0 4.0
3rd RS Feva 2194 Filip Frohagen / Olle Krantz KKKK 3.0 3.0   6.0 6.0
4th RS Feva 1543 Maja Hedin / Nathalie Ahlgren LESS 4.0 4.0   8.0 8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start 13
DSQ +30%20% penalty under rule 30.2 19
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 13

www.rorviksss.se
info@rorviksss.se

www.rorviksss.se
info@rorviksss.se

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com