event burgee venue burgee

RÖSS Opti Spring Cup 1/3

Rörviks Segelsällskap

Preliminärt resultat 13:31 May 14, 2017

Optimist A Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist A SWE 4645 Tyra Axhede RÖSS 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Optimist A SWE 4419 Carl Wilhelm Roos RÅSS 3.0 1.0 3.0 7.0 7.0
3rd Optimist A SWE 4355 Isak Jonsson Öhström SSKa 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0

Optimist B Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist B SWE 4634 Esther Lagerstrand RÖSS 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
2nd Optimist B SWE 4370 Alfons Sellin RÖSS 4.0 5.0 3.0 12.0 12.0
3rd Optimist B SWE 4517 Kajsa Andersson RÖSS 3.0 9.0 5.0 17.0 17.0
4th Optimist B SWE 4087 David Karlsson HjBK 5.0 7.0 6.0 18.0 18.0
5th Optimist B SWE 4108 Kajsa Ekenberg RÅSS 13.0 6.0 2.0 21.0 21.0
6th Optimist B SWE 4552 Erik Andersson LeSS 1.0 3.0 18.0 OCS 22.0 22.0
7th Optimist B SWE 4243 My Schultz LdSS 14.0 1.0 7.0 22.0 22.0
8th Optimist B SWE 4083 Emrik Bergman LeSS 7.0 11.0 4.0 22.0 22.0
9th Optimist B SWE 4695 Melker Eberg HjBK 6.0 8.0 12.0 26.0 26.0
10th Optimist B SWE 4130 Milla Schultz LdSS 8.0 4.0 15.0 27.0 27.0
11th Optimist B SWE 4461 Annie Hinton RÖSS 10.0 10.0 9.0 29.0 29.0
12th Optimist B SWE 3808 Linus Ahlgren LeSS 9.0 14.0 10.0 33.0 33.0
13th Optimist B SWE 458 Natahlie Llado Krensler RÖSS 12.0 12.0 11.0 35.0 35.0
14th Optimist B SWE 4431 Hanna Rybeck RÖSS 11.0 15.0 13.0 39.0 39.0
15th Optimist B SWE 4258 Sigrid Beckman LeSS 15.0 17.0 8.0 40.0 40.0
16th Optimist B SWE 4397 Alicia Birgmark Garcia LdSS 18.0 DNF 13.0 14.0 45.0 45.0
17th Optimist B SWE 4335 Johanna Petersson RÖSS 16.0 16.0 16.0 48.0 48.0

Optimist C Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist C SWE 4215 Lukas Wolfgang HjBK 5.0 2.0 1.0 8.0 8.0
2nd Optimist C SWE 4569 Erik Eriksson Brunius LSS 6.0 1.0 3.0 10.0 10.0
3rd Optimist C SWE 11 Erik Göransson Emgård HjBK 2.0 8.0 2.0 12.0 12.0
4th Optimist C SWE 4172 Albin Hedin RÖSS 1.0 4.0 10.0 15.0 15.0
5th Optimist C SWE 3486 Alva Carlén RÖSS 3.0 3.0 11.0 17.0 17.0
6th Optimist C SWE 4283 Ingrid Sahlin RÖSS 7.0 7.0 4.0 18.0 18.0
7th Optimist C SWE 4376 Elsa Grindebacke RÖSS 8.0 6.0 5.0 19.0 19.0
8th Optimist C NOR 3764 Adrian Domack RÖSS 4.0 11.0 6.0 21.0 21.0
9th Optimist C SWE 4347 Nora Sevedag RÖSS 12.0 DNS 5.0 8.0 25.0 25.0
10th Optimist C SWE 3817 Astrid Fogelström RÖSS 10.0 10.0 7.0 27.0 27.0
11th Optimist C SWE 4515 Emma Källhage RÖSS 9.0 9.0 9.0 27.0 27.0

www.rorviksss.se
info@rorviksss.se

www.rorviksss.se
info@rorviksss.se

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com