event burgee venue burgee

Torsdagssegling höst 2018

Rörviks Segelsällskap

Höstserien 2018 slutställning

Optimist Blå Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 23/8 R2 23/8 R3 6/9 R4 13/9 R5 13/9 R6 20/9 R7 20/9 R8 20/9 Total Nett
1st Optimist Blå SWE 4417 Erik Sameus (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd Optimist Blå SWE 4283 Ingrid Sahlin 2.0 2.0 (8.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 2.0 2.0 24.0 16.0
3rd Optimist Blå SWE 4702 Adrian Domack (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 4.0 3.0 3.0 3.0 40.0 32.0
4th Optimist Blå DEN 8231 Alva Carlén (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 2.0 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 47.0 39.0
5th Optimist Blå SWE 4051 William Bergström 3.0 3.0 4.0 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 47.0 39.0
6th Optimist Blå SWE 4004 Hugo Hjelmåker 4.0 4.0 (8.0 OCS) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 4.0 8.0 DNC 48.0 40.0
7th Optimist Blå SWE 4172 Albin Hedin (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 51.0

Optimist Röd Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 23/8 R2 23/8 R3 6/9 R4 13/9 R5 13/9 R6 20/9 R7 20/9 R8 20/9 Total Nett
1st Optimist Röd SWE 4370 Alfons Sellin 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 3.0 (4.0) 3.0 17.0 13.0
2nd Optimist Röd SWE 4426 Levi Bernhardtz 2.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0 1.0 21.0 16.0
3rd Optimist Röd SWE 4503 Noah Bernhardtz 4.0 4.0 (5.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 3.0 4.0 25.0 20.0
4th Optimist Röd SWE 4461 Annie Hinton 3.0 3.0 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 2.0 2.0 26.0 21.0

Optimist Grön Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 23/8 R3 6/9 R4 13/9 Total Nett
1st Optimist Grön SWE 4589 Valdemar Smidfeldt 4.0 2.0 1.0 7.0 7.0
2nd Optimist Grön SWE 3895 Axel Carlsson 1.0 1.0 9.0 DNC 11.0 11.0
3rd Optimist Grön SWE 4263 Iris Nicolin 3.0 3.0 9.0 DNC 15.0 15.0
4th Optimist Grön GRÖN 1 Teodor 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 20.0 20.0
5th Optimist Grön SWE 4485 Alice 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 20.0 20.0
6th Optimist Grön GRÖN 12 Vidar / Erik 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 21.0 21.0
7th Optimist Grön SWE 23085 Sigrid 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 23.0 23.0
8th Optimist Grön SWE 4503 Leah Bernhardtz 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 27.0 27.0

Feva Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 23/8 R2 23/8 R3 6/9 R4 13/9 R5 13/9 R6 20/9 R7 20/9 Total Nett
1st Feva SWE 3 Karl Eriksson / Tyra Axhede (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 37.0 30.0
2nd Feva SWE 2854 Johan / Joel (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 30.0
3rd Feva SWE 2 William Hulthen / Karl Ericsson 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 30.0
4th Feva SWE 4 Julia / Elsa 2.0 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 32.0
5th Feva SWE 1 Team Rybeck (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 43.0 36.0
6th Feva SWE 3 Stjerner / Ahdres (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 44.0 37.0

E Jolle Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R3 6/9 Total Nett
1st E Jolle SWE 21 Joel Warvne 1.0 1.0 1.0
2nd E Jolle SWE 3378 Jonathan Llado Krensler 2.0 2.0 2.0

Laser Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 23/8 R2 23/8 R3 6/9 R6 20/9 R7 20/9 Total Nett
1st Laser 201726 Richard Domack (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 2.0 1.0 16.0 10.0
2nd Laser 60611 Johan Fogelström 1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0 14.0
3rd Laser 60611 Jens Sevedag (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 2.0 21.0 15.0
4th Laser 91979 Olle (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 26.0 20.0
5th Laser 201726F Frida Domack (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 27.0 21.0

www.rorviksss.se

www.rorviksss.se

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com