event burgee venue burgee

Torsdagssegling vår 2019

Rörviks Segelsällskap

Vårserien 2019 slutställning

Feva Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 9/5 R2 9/5 R1 16/5 R2 16/5 R1 23/5 R2 23/5 Total Nett
1st Feva SWE 1 William Hulthén / Karl Eriksson (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd Feva SWE 2854 Joel & Marcus Warvne 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 18.0 14.0
3rd Feva SWE 2 Selma & Andrez (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 20.0 16.0

Optimist Blå Class

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 2/5 R2 2/5 R1 9/5 R2 9/5 R1 16/5 R2 16/5 R1 23/5 R2 23/5 R1 6/6 R2 6/6 Total Nett
1st Optimist Blå SWE 8231 Alva Carlén 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 17.0 11.0
2nd Optimist Blå SWE 4051 William Bergström 3.0 (8.0 DNS) (6.0) 3.0 2.0 2.0 4.0 4.0 1.0 1.0 34.0 20.0
3rd Optimist Blå SWE 4004 Hugo Hjelmåker 2.0 2.0 4.0 4.0 3.0 5.0 3.0 3.0 (7.0) (6.0) 39.0 26.0
4th Optimist Blå SWE 4485 Alice Sedin (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 2.0 55.0 39.0
5th Optimist Blå SWE 4263 Iris Nicolin (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 5.0 5.0 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 7.0 57.0 41.0
6th Optimist Blå SWE 4462 Sigrid Uleberg (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 6.0 4.0 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 4.0 60.0 44.0
7th Optimist Blå SWE 4589 Valdemar Smidfeldt (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 2.0 6.0 5.0 63.0 47.0

Optimist Röd Class

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 2/5 R2 2/5 R1 9/5 R2 9/5 R1 16/5 R2 16/5 R1 23/5 R2 23/5 R1 6/6 R2 6/6 Total Nett
1st Optimist Röd SWE 4645 Tyra Axhede 3.0 1.0 2.0 2.0 4.0 2.0 1.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 39.0 19.0
2nd Optimist Röd SWE 4798 Annie Hinton 2.0 2.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 (10.0 OCS) 3.0 3.0 2.0 34.0 20.0
3rd Optimist Röd SWE 4370 Alfons Sellin 1.0 3.0 (10.0 OCS) 6.0 3.0 1.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 48.0 28.0
4th Optimist Röd SWE 4686 Ingrid Sahlin (10.0 BFD) 4.0 3.0 (7.0) 5.0 5.0 3.0 5.0 4.0 3.0 49.0 32.0
5th Optimist Röd SWE 4814 Levi Bernhardtz 4.0 7.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 58.0 38.0
6th Optimist Röd SWE 4769 Noah Bernhardtz 5.0 6.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 4.0 77.0 57.0
7th Optimist Röd SWE 3649 Erik Sameus 6.0 5.0 (10.0 OCS) 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 82.0 62.0
8th Optimist Röd SWE 4396 Esther Lagerstrand (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNS 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 OCS 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 85.0 65.0
9th Optimist Röd SWE 4417 Johan Sameus (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 86.0 66.0

www.rorviksss.se

www.rorviksss.se

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com