Klubbmästerskap 2009

Rörviks Segelsällskap, RÖSS

Klubbmästerskap

Contents

Optimist A Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 11, Scoring system: RÖSS
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 Total Nett
1 Optimist A SWE 4050 RÖSS John Diedrichs 1.0 1.0 2.0 2.0
2 Optimist A SWE 4259 RÖSS Carl Ferm 2.0 2.0 4.0 4.0
3 Optimist A SWE 4063 RÖSS Joel Wall 3.0 4.0 7.0 7.0
4 Optimist A SWE 4284 RÖSS Filip Berndtsson 5.0 3.0 8.0 8.0
5 Optimist A SWE 4253 RÖSS Tobias Anjemark 6.0 5.0 11.0 11.0
6 Optimist A SWE 4310 RÖSS Axel Germundsson 7.0 8.0 15.0 15.0
7 Optimist A SWE 4282 RÖSS Olivia Bergström 4.0 12.0 OCS 16.0 16.0
8 Optimist A SWE 4309 RÖSS Ellinor Hansson 9.0 7.0 16.0 16.0
9 Optimist A SWE 4218 RÖSS Linn Pettersson 11.0 6.0 17.0 17.0
10 Optimist A SWE 4178 RÖSS Jakob Nevhagen 8.0 12.0 OCS 20.0 20.0
11 Optimist A SWE 4209 RÖSS Fredrik Björklund 10.0 12.0 DNC 22.0 22.0

Optimist B Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 9, Scoring system: RÖSS
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 Total Nett
1 Optimist B SWE 4073 RÖSS Anton Bergqvist 2.0 1.0 3.0 3.0
2 Optimist B SWE 4142 RÖSS Anna Sundberg 1.0 2.0 3.0 3.0
3 Optimist B SWE 4155 RÖSS Albin Bergqvist 4.0 3.5 7.5 7.5
4 Optimist B SWE 4134 RÖSS Erik Nevhagen 5.0 3.5 8.5 8.5
5 Optimist B SWE 3635 RÖSS Lucas Bergström 6.0 5.0 11.0 11.0
6 Optimist B SWE 3830 RÖSS Christoffer Sinclair 3.0 10.0 DNS 13.0 13.0
7 Optimist B SWE 3926 RÖSS Alexander Sandersson 10.0 DNS 10.0 DNS 20.0 20.0
7 Optimist B SWE 3927 RÖSS Oscar Forum 10.0 DNS 10.0 DNS 20.0 20.0
7 Optimist B SWE 3465 RÖSS Sarah Pettersson 10.0 DNS 10.0 DNS 20.0 20.0

Optimist C Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 22, Scoring system: RÖSS
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 Total Nett
1 Optimist C SWE 4215 RÖSS Joel Warvne 1.0 1.0 2.0 2.0
2 Optimist C SWE 4089 RÖSS Erik Landmark 4.0 2.0 6.0 6.0
3 Optimist C SWE 3615 RÖSS Marcus Warvne 3.0 5.0 8.0 8.0
4 Optimist C SWE 3635 RÖSS Lucas Bergström 2.0 7.0 9.0 9.0
5 Optimist C SWE 4011 RÖSS William Germundsson 8.0 3.0 11.0 11.0
6 Optimist C SWE 4163 RÖSS Sebastian Zamola 10.0 4.0 14.0 14.0
7 Optimist C SWE 4115 RÖSS Emil Wennerholm 5.0 10.0 15.0 15.0
8 Optimist C SWE 3879 RÖSS Hugo Nerud 12.0 6.0 18.0 18.0
9 Optimist C SWE 6 RÖSS Josefine Åkesson 6.0 12.0 18.0 18.0
10 Optimist C SWE 3465 RÖSS Sara Pettersson 9.0 9.0 18.0 18.0
11 Optimist C SWE 3926 RÖSS Alexandra Andersson 11.0 8.0 19.0 19.0
12 Optimist C SWE 604 RÖSS Sofie Petersson 7.0 13.0 20.0 20.0
13 Optimist C SWE 4014 RÖSS Carl Germundsson 13.0 16.0 29.0 29.0
14 Optimist C SWE 22505 RÖSS Olof Abrahamsson 15.0 15.0 30.0 30.0
15 Optimist C SWE 3699 RÖSS Karl Nyström 22.0 11.0 33.0 33.0
16 Optimist C SWE 59 RÖSS William Bäckman 14.0 19.0 33.0 33.0
17 Optimist C SWE 20415 RÖSS Elin Edgren 20.0 14.0 34.0 34.0
18 Optimist C SWE 3962 RÖSS Johan Borg 16.0 18.0 34.0 34.0
19 Optimist C SWE 22870 RÖSS Axel Andrén 17.0 17.0 34.0 34.0
20 Optimist C SWE RÖSS Jacob Vickman 19.0 20.0 39.0 39.0
21 Optimist C SWE 23001 RÖSS Axel Abrahamsson 18.0 22.0 40.0 40.0
22 Optimist C SWE RÖSS Lisa Dyberg 21.0 21.0 42.0 42.0

E-jolle Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: RÖSS
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 Total Nett
1 E-jolle SWE 17 RÖSS Alfons Nyberg 1.0 1.0 2.0 2.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area12
DNSCame to the start area but did not start10
OCSOn course side at start or broke rule 30.112



Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com