Hoppa till sidans innehåll

WALL OF FAME


 

Trofeer

 

 

 

WALL OF FAME

Tävlingsframgångar för gruppens seglare

 

VM.

2015 Polen: Fabian Magnusson (), Eskil Jonasson ()

2014 Argentina: Lucas Bergström (18)

2013 Italien: Erik Nevhagen (14), Lucas Bergström (77)

2012 Dominikanska Republ.:  Erik Nevhagen (6), Lucas Bergström (135)

2011 New Zealand: Olivia Bergström (60), Erik Nevhagen (104)

2010 Malaysia: Carl Ferm (205)

 

EM.

2015: Wales

Rasmus Lindström ()

 

2014: Irland

Tjejer:Josefine Åkesson (12)

Killar: Kasper Nordenram (2),  Carl Germundsson (60), Eskil Jonasson (83)

 

2013: Ungern

Josefine Åkesson (28)

 

2010: Polen

Tjejer: Linn Petersson (48)

Killar: Niklas Munkby (67), Joel Wall (115)

 

JNoM.

2015 Finland

Tjejer: Fanny de Susini (), Karolina Landmark ()

Killar: Jonathan Llado Krensler

 

2014 Horten, Norge

Tjejer: Fanny de Susini (14)

Killar: Fabian Magnusson (5), Marcus Warvne (14)

(Pga norsk lag får inte seglare under 13 år tävla i Norge, varför

Karolina, Rasmus, Lukas och Jonathan inte fick delta, trots att de kvalificerat sig)

 

2013 Vänersborg. Sverige

Tjejer: Johanna Edh (18), Hanna Gärdhagen (37)

Killar: Eskil Jonasson (13), Fabian Magnusson (19)

 

2012: Pärnu, Estland

Tjejer: Josefine Åkesson (1), Anna Sundelin (14), Hanna Gärdhagen (42)

Killar: Carl Germundsson (17), Joel Warvne (21), Albin Bergqvist (23), William Germundsson (28)

 

2011: Sönderborg, Danmark

Tjejer: Ellinor Hansson (17), Josefine Åkesson (18), Hanna Gärdhagen (28), Fanny Edgren (56)

Killar: Axel Germundsson (3), Victor Sahlin (6), Niklas Munkby (10), Lucas Bergström (28),

Albin Bergqvist (44), Joel Warvne (60), Anton Bergqvist (67)

 

2010: Finland

Tjejer: Olivia Bergström, Ellinor Hansson, Fanny Edgren

Killar: Felix Sahlin, Axel Germundsson, Erik Nevhagen

 

JSM.

 

2015: Båstad

Killar: Eskil Jonasson (Guld), Rasmus Lindström (Silver)

 

2014. Bosön

Tjejer: Josefine Åkesson (Silver)

Killar: Kasper Nordenram (Silver), Eskil Jonasson (Brons)

 

2013: Göteborg

Killar: Lukas Bergström (Brons)

 

2012: Råå

Tjejer: Josefine Åkesson (Brons)

Killar: Erik Nevhagen (Guld), Niklas Munkby (Silver)

 

2011: Arkösund

Tjejer: Olivia Bergström (Guld)

Killar: Erik Nevhagen (Brons)

 

2010: Saltsjöbaden

Killar: Carl Ferm (Guld)

 

Lag-SM.

2015: Hjuvik

Silver: Eskil Jonasson, Fabian Magnusson Rasmus Lindström, Lukas Lindström

 

Albin Bergqvist SWE 4413
Anton Bergqvist SWE 4416
Carl Germundsson SWE 4380
Emil Wennerholm SWE 4414
Erik Landmark SWE 4271
Erik Nevhagen SWE 4460
Fabian Magnusson SWE 4489
Hanna Gärdhagen SWE 4358
Joel Warvne SWE 4215
Josefine Åkesson SWE 4393
Lucas Bergström SWE 4389
Ludvig Wennerholm SWE 4415
Marcus Warvne SWE 4417
Niklas Munkby              SWE 4338
Sebastia Zamola SWE 4356
Sofie Petersson SWE 4405
Viktor Sahlin SWE 4410
Willian Germundson SWE 4310

2014: Rådasjön

Silver. Carl Germundsson, Marcus Warvne, Lukas Lindström, Kasper Nordenram

 

2013: Saltsjöbaden

Guld. Erik Nevhagen, Lucas Bergström, Josefine Åkesson, Carl Germundsson

 

2012: Tanumstrand

Brons: Erik Nevhagen, Niklas Munkby, Lucas Bergström, Josefine Åkesson

Övriga

Namn
Fredrik Hagby
Kerstin Lagerstrand

 

 

 

 

Postadress:
Rörviks SS - Segling
c/o Sahlin, Högskärsgatan 13
42157 Västra Frölunda

Besöksadress:
Hammars Badväg 41
42167 Västra Frölunda

Kontakt:
Tel: +46725724050, Swishnummer 123 085 1386
Fax: Swish-nummer 123 085 1386
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

Stort tack till

RÖSS Sponsorer

 

 

 

 

 

 

Bli RÖSS Sponsor

 

 

 

@rorviksss